תהליך הפקת אנרגיה חשמלית מקרני השמש

פירקנו לארבעה שלבים את תהליך הפקת האנרגיה החשמלית מקרני השמש ועד לשימוש ביתי.

שלב 1: הפעלת הפאנלים באמצעות אור השמש

כל פנל אנרגיה סולארית בנוי משכבה של תארי סיליקון, מסגרת מתכתית, מעטפת זכוכית וחיווט. לקבלת אפקט מקסימלי, הלוחות מקובצים יחד ל"מערכים" ומונחים על גגות או שטחים חיצוניים. התאים הסולאריים, המכונים גם תאים פוטו-וולטאים, סופגים את אור השמש בשעות היום.

שלב 2: התאים מייצרים זרם חשמלי

בתוך כל תא סולארי נמצא רקיק מוליך למחצה העשוי משתי שכבות סיליקון. שכבה אחת טעונה במטען חיובי, והשניה טעונה במטען שלילי וכך נוצר שדה חשמלי.

כאשר אנרגיית האור מהשמש פוגעת בתא סולארי פוטו-וולטאי, היא ממריצה את התא וגורמת לאלקטרונים להשתחרר מהאטומים בתוך הרקיק המוליך למחצה. אלקטרונים רופפים אלה מופעלים על ידי השדה החשמלי המקיף את הרקיק ותנועה זו יוצרת זרם חשמלי.

שלב 3: האנרגיה החשמלית מומרת

כעת הגענו לשלב בו הפאנלים הסולאריים עובדים ביעילות על מנת להפוך את אור השמש לחשמל. החשמל הנוצר בשלב זה נקרא חשמל בזרם ישיר (DC), שהוא איננו סוג החשמל המוזרם אל הבתים. יש להמירו לזרם חלופי (AC). ניתן לשנות בקלות את הזרם הישיר בזרם החלופי באמצעות אינוורטר.

במערכות סולאריות מודרניות, ניתן להגדיר ממיר אחד לכל המערכת או במספר רב של מיקרו-ממירים המחוברים מאחורי הפנלים הסולאריים.

שלב 4: אספקת חשמל לרשת הארצית

לאחר שאנרגיית השמש הוסבה מזרם ישיר לזרם חלופי, היא עוברת דרך אמצעי המדידה ומוזרמת לרשת החשמל הארצית. בכך אתם הופכים לספקי אנרגיה של חברת החשמל ומרוויחים כספית את החשמל שלא ניצלתם. כיוון שאתם עדיין מחוברים לחברת החשמל, אתם מקבלים את כמות החשמל הדרושה לכם כך ששום דבר בבית לא משתנה.

לסיכום: 

כעת כשיש לכם את הידע הבסיסי בנושא, אתם יכולים להבין בעצמכם כמה הרשת הזו פשוטה, אמינה ורווחית. כוחה של השמש יכולה ליצור לכם אנרגיה חשמלית המומרת לכסף. סלע תשתיות מתחייבת לחשב ולתכנן יחד איתכם את כל הנתונים בדגש להוצאות והכנסות לתשואה המירבית שניתן להפיק מרשת החשמל הסולארית בביתכם לטווח הרחוק.

מוזמנים לקרוא על גדר סולארית

וגם על חווה סולארית 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים

מערכת סולארית

חווה סולארית – מערכת סולארית גדולה עם יתרונות גדולים

חווה סולארית עושה מה שכל מערכת סולארית עושה – רק שהיא עושה זאת בהיקף גדול יותר ומכילה פאנלים סולאריים רבים. לצורך התקנת המערכת יש צורך בשטח פנוי או בשטח שיוסב לצורך התקנת המערכת. בדיוק כמו שהיא מצריכה שטח רב – כך היא גם טומנת בחובה יתרונות גדולים ומשמעותיים למי שיכולים להתקין אותה. כאן תקראו את

קרא עוד ›
פאנל סולארי

גדר סולארית – ביטחון פיסי וביטחון כלכלי ליישובים ולחקלאים

חקלאים ויישובים שרוצים ליצור לעצמם הכנסה נוספת ולנצל באופן מיטבי את השטח שברשותם יכולים להתקין כיום גדר סולארית – פיתוח טכנולוגי-חקלאי חדש בישראל. באמצעות הגדר ניתן לייצר חשמל, ליצור עצמאות אנרגטית ולמקסם את פוטנציאל השימוש בשטח באופן שעד לפיתוח הגדר לא היה אפשרי. יתרה מכך, על הגדר ניתן להתקין אמצעי ביטחון ובקרה שמספקים ליישוב הגנה

קרא עוד ›
צילום אווירי של גגות סולאריים על מבנים

חממה סולארית – לקחת חממה פעילה ולהפיק ממנה הכנסה נוספת ויציבה

אם יש לכם חממה קיימת ופעילה מכל סוג שהוא – אתם יכולים להתקין על-גביה פאנלים סולאריים שיפיקו לכם מקור הכנסה נוסף ויציב לאורך שנים. זוהי דרך נהדרת למקסם את שטח השימוש במבנה הקיים. כך תתרמו באופן ישיר לא רק לעתיד הכלכלי שלכם, אלא גם לעתיד המאבק על איכות הסביבה, ותהפכו את החממה שלכם למודרנית, ירוקה

קרא עוד ›
דילוג לתוכן